Докторантури
Нормативна уредба
Повече документи може да намерите на нашата подстраница 🌐 Процедури и конкурси, на подстраница 🌐 Документи и на 🌐 сайта на Центъра за обучение към БАН
Акредитация
Институтът е акредитиран за обучение на докторанти по следните докторантски програми:Докторска програма/ Специалност | Оценка от НАОА | Акредитирана до | Професионално направление |
---|---|---|---|
Органична химия | 9.86 | 22.02.2027 г. | 4.2 Химически науки |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активните вещества | 9.82 | 22.02.2027 г. | 4.2 Химически науки |
Изисквания
⚛ да притежават образователно-квалификационна степен "магистър"
⚛ общият успех (от следването и защитата на дипломната работа) трябва да бъде най-малко "много добър” (4.50).
Успешно издържали конкурсните изпити са кандидатите, получили средна оценка от писмения и устния изпит по специалността най-малко "много добър" (4.50) и по западен език не по-малко от "добър" (4.00)
Необходими документи
- Молба за допускане до конкурса (по образец), в която се посочва и специалността (специалностите), за която се кандидатства, и чуждия език (английски, френски, немски, испански), по който ще се държи конкурсен изпит.
- Автобиография по европейски образец.
- Диплома за образователно-квалификационна степен "магистър".
- Удостоверение за признато висше образование, ако дипломата е издадена от чуждестранно висше училище.
- Документ за платена такса за кандидатстване в размер на 30 лв.
Таксата се заплаща в Центъра за обучение при БАН, София 1113, бул. "Цариградско шосе" 125, бл. 26Б, II ет.,тел. 02 9873167. - Медицинско свидетелство.
- Свидетелство за съдимост.
- Декларация по образец, че кандидатът не е бил обучаван за докторант по държавна поръчка.
- Декларация за съхранение и обработка на лични данни
- Един брой електронен носител, съдържащи PDF файлове на всички изброени по-горе документи.
Kандидатите подават необходимите документи в канцеларията на Института, ул. “Акад. Г. Бончев“, бл. 9, стая 206, ☎ (02)872 48 17
1. Химична връзка. Атомни и молекулни орбитали. Строеж на прости и сложни връзки. Спрегнати системи. Правило на Хюкел за ароматност. Ковалентни взаимодействия. Междумолекулни взаимодействия.
2. Пространствен строеж на органичните молекули. Симетрия на молекулите. Конформация и конфигурация. Стереоизомерия. Молекулна хиралност и оптическа активност. Абсолютна и относителна конфигурация. Енантиомери и диастереоизомери. Стереохимична номенклатура.
3. Стереохимия на пръстенни системи – циклоалкани, циклоалкени, циклодиени и др. Напрежение на връзките. Циклохексан и заместени циклохексани – конформация и конфигурация. Стереохимия на съчленени пръстенни системи.
4. Въглеводороди – алкани, алкени, диени и алкини и циклични аналози. Класификация и номенклатура. Методи за получаване, физични и химични свойства. Спектрални отнасяния.
5. Алкохоли и феноли. Класификация и номенклатура. Методи за получаване, физични и химични свойства. Спектрални отнасяния.
6. Мастни и ароматни моноалдехиди и кетони. Класификация и номенклатура. Методи за получаване, физични и химични свойства. Спектрални отнасяния.
7. Карбоксилни киселини – мастни и ароматни киселини. Класификация и номенклатура. Методи за получаване, физични и химични свойства. Спектрални отнасяния.
8. Производни на карбоксилни киселини – соли, киселинни халогениди, естери, амиди и анхидриди. Класификация. Методи за получаване, физични и химични свойства. Спектрални отнасяния.
9. Амини. Мастни и ароматни моно- и полиамини. Класификация и номенклатура. Методи за получаване, физични и химични свойства. Спектрални отнасяния.
10. Хетероциклени съединения. Класификация (според броя и размера на пръстените и броя и вида на хетероатомите) и номенклатура. Важни представители. Спектрални отнасяния.
11. Присъединителни реакции към кратни С-С връзки. Присъединяване на халогенни елементи. Присъединяване на несиметрични молекули (халогеноводороди, киселини, вода и др.). Други важни присъединителни реакции. Нуклеофилни и електрофилни присъединителни реакции. Механизми.
12. Нуклеофилни заместителни реакции. Механизъм на SN-реакциите към карбонилни С-атоми. Заместване при карбоксилни киселини и техни производни. Заместване при винилни С-атоми. Заместителни реакции в ароматното ядро. Механизъм на електрофилно заместване в ароматни пръстени. Ориентиране и реакционна способност.
13. Хроматография и мас-спектрометрия. Основни хроматографски методи и техники - газова, течна, високоефективна течна, колонна, тънкослойна, препаративна. Принципи и приложение. Основни мас-спектрални техники и приложението им. Комбинирано използване на хроматографски методи и масспектрометрия (ГХ-МС, ТХ-МС). Качествен и количествен анализ.
14. Спектрални методи за структурен анализ – ИЧ, УВ и ЯМР. Основни характеристики и фактори, влияещи върху тях. Правила и зависимости. Интерпретация на спектрите. Приложение за изследване на структурата на органични съединения. Качествен и количествен анализ.
1. Химична връзка. Атомни и молекулни орбитали. Строеж на прости и сложни връзки. Спрегнати системи. Правило на Хюкел за ароматност. Ковалентни взаимодействия. Междумолекулни взаимодействия.
2. Пространствен строеж на органичните молекули. Симетрия на молекулите. Конформация и конфигурация. Стереоизомерия. Молекулна хиралност и оптическа активност. Абсолютна и относителна конфигурация. Енантиомери и диастереоизомери. Стереохимична номенклатура. Циклохексан и заместени циклохексани - конформация и конфигурация.
3. Въглеводороди – алкани, алкени, диени и алкини и циклични аналози. Класификация и номенклатура. Методи за получаване, физични и химични свойствата. Спектрални отнасяния.
4. Алкохоли и феноли. Класификация и номенклатура. Методи за получаване, физични и химични свойства. Спектрални отнасяния.
5. Мастни и ароматни моноалдехиди и монокетони. Класификация и номенклатура. Методи за получаване, физични и химични свойства. Спектрални отнасяния.
6. Мастни карбоксилни киселини и техни естери. Класификация и номенклатура. Методи за получаване, физични и химични свойства Спектрални отнасяния. Липиди - разпространение и приложение, по-важни представители.
7. Ароматни карбоксилни киселини и техни естери. Класификация и номенклатура. Методи за получаване, физични и химични свойства. Спектрални отнасяния. Природни фенолни киселини: биосинтез, разпространение и приложение, по-важни представители.
8. Въглехидрати. Класификация и номенклатура. По-важни представители на моно- и дизахариди, физични и химични свойства, стереохимия, разпространение, гликозиди на вторични метаболити. Спектрални отнасяния.
9. Аминокиселини и пептиди. Обща характеристика, класификация и номенклатура, структура и изомерия, разпространение, по-важни представители. Спектрални отнасяния.
10. Терпеноиди и стероли. Обща характеристика, класификация, биосинтез, разпространение и приложение, по-важни представители. Спектрални отнасяния.
11. Природни хетероциклени съединения – бензопирани (кумарини) и хромани (флавоноиди). Обща характеристика, класификация и биосинтез, разпространение и приложение, по-важни представители. Спектрални отнасяния.
12. Природни хетероциклени съединения - алкалоиди. Обща характеристика, класификация, разпространение и приложение, по-важни представители. Спектрални отнасяния.
13. Спектрални методи за структурен анализ – ИЧ, УВ и ЯМР. Основни характеристики и фактори, влияещи върху тях. Правила и зависимости. Интерпретация на спектрите. Приложение за изследване на структурата на природни органични съединения. Качествен и количествен анализ.
14. Хроматография и мас-спектрометрия. Основни хроматографски методи и техники - газова, течна, високоефективна течна, колонна, тънкослойна, препаративна. Принципи и приложение. Основни мас-спектрални техники и приложението им. Комбинирано използване на хроматографски методи и мас-спектрометрия (ГХ-МС, ТХ-МС). Качествен и количествен анализ.
Тема 3.7.7
☎ (02) 96 06 157; 📧 vdim@orgchm.bas.bg
Анотация: Курсът "Аспекти на енантиоселективния синтез и съвременни приложения" е предназначен за обучението на докторанти в областта на органичния синтез (специалности Органична химия (01.05.03) и Химия на елементорганичните съединения (01.05.08)). Основната цел на курса е да се представят основните методи и подходи за синтез на енантиомерно чисти или обогатени съединения. Включени са важни синтетични трансформации на прохирални субстрати, които водят до хирални съединения със приложения във фармацията и материалознанието. Представят се примери за синтези прилагани за получаване на лекарствени съединения
Тема 3.7.2
☎ (02) 96 06 172; 📧 niki@orgchm.bas.bg
Анотация: Курсът "Квантово-химични пресмятания на ЯМР параметри", предложен на ЦО към БАН, е предназначен за обучение на докторанти по специалности ТЕОРЕТИЧНА ХИМИЯ за образователната и научна степен ДОКТОР. Основната цел на курса е да запознае слушателя със съвременните квантово-химични методи за изчисляване на ЯМР химични отмествания и константи на спин-спиново взаимодействие. В курса е включено изучаването на нерелативистичната и релативистичната теория на ЯМР параметрите, разгледано е изчисляването на химичните отмествания и константите на спин-спиново взаимодействие с полуемпирични методи, с методите на Хартри-Фок и на функционала на плътността, както и отчитането на електронната корелация. Отделено е внимание на отчитането на влиянието на разтворителя като диелектрик при пресмятанията на ЯМР параметрите, включването на ро-вибрационни корекции, релативистични пресмятания и т.н.
Тема 3.7.4
☎ (02) 96 06 123; 📧 pda54@abv.bg, dolashka@orgchm.bas.bg
Анотация: Курсът "Мас-спектрометрия и протеомика – методи и приложение" е предназначен за обучение на докторанти по специалностите биохимия и органична химия за образователна и научна степен ДОКТОР. Поради интердисциплинарния характер на тематиките на лекциите, те са подходящи за докторанти, специализанти и млади научни кадри, работещи по теми от биофизика, органична химия, биохимията, медицина и биоинформатика.
Курсът цели разширяване на познанията на докторантите в областта на съвременни методи и техники, свързани с изследване на структурно-функционалните особености на микроорганизмите, метаболизма и неговата регулация. По-специално внимание се отделя на изучаване и използване на протеомиката в тази област. Курсът ще осигури по-подробно запознаване с принципите на мас-спектрометрията, разнообразната апаратура (2D-електрофореза, LC, мас-спектрометрия (MS), тандем-мас-спектрометрия (MS/MS) и подходите, които се прилагат.
Тема 3.7.6
☎ (02) 96 06 157; 📧 vdim@orgchm.bas.bg
Анотация: Курсът "Получаване на металоорганични съединения за селективни трансформации в органичния синтез" е предназначен за обучението на докторанти в областта на органичния синтез (специалности Органична химия и Химия на елементорганичните съединения, които в областта на съвременната органична и медицинска химия са неразривно свързани).
Основната цел на курса е да се представят основните методи за синтез на подбрани групи от металоорганчни съединения, които имат особено значение и важни приложения в органичния синтез. Включени са най-важните представители на съединения от главни групи на периодичната система (напр. органо-литиеви, органо-магнезиеви, органо-алуминиеви и др. съединения), както и съединения на преходни метали, особено такива които има важни каталитични приложения. Представят се методите за синтез, както и свойствата на металоорганичните съединения. Обръща се внимание на методите за анализ на тези съединения. Особено място заемат приложенията им в съвременния синтез за провеждане на селективни трансформации за получаване на важни за практиката крайни продукти, особено такива с биологична активност.
Тема 3.7.10
☎ (02) 96 06 164; 📧 dantonova@orgchm.bas.bg
Анотация: Високо-ефективната течна хроматография (ВЕТХ) е аналитична техника с широко приложение за анализ на фармацевтични препарати, биомолекули, полимери и разнообразни органични и йонни съединения.
Курсът "Практическа високоефективна течна хроматография" е предназначен за обучение на докторанти в широк кръг от области на органичната и аналитичната химия (специалности Органична химия и Аналитична химия). Целта на курса е да представи основните теоретични принципи, практически аналитични техники и основните области на приложение на съвременната ВЕТХ, както и възможностите на комбинираните хроматографски и масспектрални техники за идентификация и изследване на структурата на органичните съединения, които са без конкуренция при анализ на биологично-активни природни вещества и ОМИКС-анализ.
Тема 3.7.9
☎ (02) 96 06 164; 📧 dantonova@orgchm.bas.bg
Анотация: Модерната газовата хроматография (ГХ) е широко разпрпостранен и изключително мощен метод за инструментален анализ, който намира приложение в повечето аналитични лаборатории. ГХ се характеризира с висока ефективност на капилярните колони при разделяне на сложни смеси, авангардно оборудване, включващо мощни детектори, с висока чувствителност, автоматизация, кратко време за анализ, както и висока прецизност и възпроизводимост при количествен анализ. Комбинацията от ГХ и мас спектрометрия (МС) е без конкуренци при изследване на сложни смеси от летливи органични съединения, като нефт, ароматични съединения, храни и хранителни добавки, проби с биологичен произход и от околната среда.
Курсът "Практическа газова хроматография – масспектрометрия" е предназначен за обучение на докторанти в широк кръг от области на органичната и аналитичната химия (специалности Органична химия и Аналитична химия).
Основната цел на курса е да представи основните теоретични принципи и практически подходи за анализ на съвременната ГХ, както и възможностите на масспектралната детекция за идентификация и изследване на структурата на органичните съединения.
Тема 3.7.3
☎ (02) 96 06 140; 📧 sds@orgchm.bas.bg
гл. ас. д-р Явор Митрев / Yavor Mitrev, PhD
☎ (02) 96 06 146; 📧 yavor@orgchm.bas.bg
Анотация: Курсът “Съвременни ЯМР техники за количествен анализ” е предназначен за обучение на докторанти по специалност ОРГАНИЧНА ХИМИЯ (01.03.01) за образователната и научна степен ДОКТОР. Целта на предложения курс е да запознае слушателя с възможностите на съвременната на ЯМР спектроскопията за количествено определяне на органични съединения в разтвор, както самостоятелно, така и в смеси. Паралелно с различните подходи са представени и основни експериментални техники и елементи от импулсното програмиране във формат Bruker, необходими за практическото използване на представените или разработване на нови експерименти на наличната в центъра по ЯМР спектроскопия апаратура. Съдържа и съвместно приложение на ЯМР спектроскопия и хемометрия, често използвани при анализ на храни, растителни екстракти и др.
Тема 3.7.8
☎ (02) 96 06 172; 📧 niki@orgchm.bas.bg
Анотация: Курсът "ЯМР в органометалната химия" е предназначен за обучение на докторанти по специалности ОРГАНИЧНА ХИМИЯ за образователната и научна степен ДОКТОР.
Основната цел на курса е да запознае слушателя с приложенията на метода на ЯМР спектроскопията в органометалната химия. В курса е включено приложение на едномерни и двумерни техники, както и ефекти на Оверхаузер в органометалната химия, определяне на коефициентите на транслационна дифузия и динамичен ЯМР в органометалната химия. Отделено е специално внимание на спецификата на ЯМР химичните отмествания на ядра като 1H, 13C, 15N, 19F, 31P, 29Si, 195Pt и др. в органометалната химия както и приложението на ЯМР константите на спин-спиново взаимодействие в органометалната химия.
Други курсове може да намерите на 🌐 сайта на Центъра за обучение към БАН
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | Срок за отчисляване |
---|---|---|---|---|
Даниела Клисурова проф. П. Денев |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично-активните вещества | ЛБАВ | 01.09.2020 г. | 31.08.2023 г. |
Тема:"Разработване, характеристика и биологична активност на функционални храни, обогатени на гама-аминомаслена киселина" |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | Срок за отчисляване |
---|---|---|---|---|
Виктор Маркулиев доц. Д. Антонова |
Органична химия | ХЛ | 01.10.2018 г. | 01.10.2022 г. |
Тема:"Комбинирани хроматографски и мас спектрални техники за анализ на сложни смеси от природен произход" |
Докторант / Консултант | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | Срок за отчисляване |
---|
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване |
---|---|---|---|
Мария Аргирова проф. д-р Деница Панталева |
Органична химия | СОА | 01.08.2018 г. |
Тема:"Синтез на 1H-бензимидазол-2-ил хидразони и изследване на антихелминтното, антинеопластичното и радикал-улавящото им действие" |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване |
---|---|---|---|
Консолато Росмини проф. дн Таня Цончева; проф. д-р Нарцислав Петров |
Органична химия | ОРММ | |
Тема:"Усъвършенствани материали на базата на желязо и никел за безопасно производство и съхранение на водород" | |||
Виктория Иванова проф. д-р Антоанета Трендафилова |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активните вещества | ХПВ | 01.10.2020 г. |
Тема:"Фитохимично охарактеризиране на видове от Inula, растящи в България" |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване |
---|---|---|---|
Десислава Гергинова проф. дн Св. Симова; д-р Я. Митрев |
Органична химия | ЦЯМРС | 01.01.2018 г. |
Тема:"ЯМР метаболомика" | |||
Александра Милева проф. д-р Т. Цончева |
Нефтохимия и нефтохимичен синтез | ОРММ | 01.01.2016 г. |
Тема:"Разработване на нови металооксидни катализатори с приложение в алтернативните енергийни източници и екологията" |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | |
---|---|---|---|---|
Ивелина Енева доц. д-р И. Ангелов |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активните вещества | ХБПЕ | 12.10.2015 | |
Тема:"Синтез и биохимична активност на нови Zn(II) фталоцианинови конюгати за ФДТ и диагностика" | ||||
Боряна Якимова доц. дн И. Стойнева |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активни вещества | ХБПЕ | 01.12.2015 г. | |
Тема:"Дизайн и синтез на биологично активни пептиди като потенциални инхибитори на ангиотензин-превръщащия ензим (ACE)" |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | |
---|---|---|---|---|
Яна Манолова проф. дхн Л. Антонов |
Органична химия | ОСС | 01.10.2011 | |
Тема:"Разработване на нови молекулни устройства и тяхната практическа реализация " |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | |
---|---|---|---|---|
Янчо Карабелов проф. дхн В. Димитров |
Органична химия | ОСС | 01.01.2011 г. | |
Тема:"Разработване на синтетична стратегия за получаване на хирални катализатори чрез пренос на централна към аксиална хиралност" | ||||
Борислава Христова доц. д-р И. Стойнева |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активните вещества | ХБПЕ | 01.01.2013 г. | |
Тема:"Ензимно-химичен синтез на сърфактанти" | ||||
Мартин Равуцов проф. дхн В. Димитров |
Органична химия | ОСС | 01.01.2013 г. | |
Тема:"Синтез на хирални полифункционални съединения с приложение в асиметричния катализ" |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | |
---|---|---|---|---|
Живка Рашкова доц. д-р Лилия Витева |
Органична химия | ОСС | 01.08.2010 | |
Тема:"Синтез, реакционна способност и фотофизични свойства на мероцианинови багрила, съдържащи активен хлорен атом" |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | |
---|---|---|---|---|
Жанина Петкова проф. дхн В. Димитров |
Органична химия | ОСС | 01.10.2011 г. | |
Тема:"Разработване на синтетични подходи за получаване на хирални и биологично активни съединения" |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Година на зачисляване | Година на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Мария Аргирова проф. д-р Деница Панталева |
Органична химия | СОА | 2018 | 2021 |
Тема:"Синтез на 1H-бензимидазол-2-ил хидразони и изследване на антихелминтното, антинеопластичното и радикал-улавящото им действие" Дата на защита: 07.04.2023 г. |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Година на зачисляване | Година на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Консолато Росмини проф. дн Таня Цончева, проф. д-р Нарцислав Петров |
Органична химия | ОРММ | 2019 | 2022 |
Тема:"Усъвършенствани материали на базата на желязо и никел за безопасно производство и съхранение на водород" Дата на защита: 17.01.2023 г. |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Година на зачисляване | Година на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Десислава Гергинова проф. дн Светлана Симова, гл. ас. д-р Явор Митрев |
Органична химия | ЦЯМРС | 2018 | 2021 |
Тема:"ЯМР метаболомика на пчелен мед и вино" Дата на защита: 28.09.2022 г. |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Година на зачисляване | Година на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Виктория Иванова проф. д-р Антоанета Трендафилова |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активните вещества | ХПВ | 2020 | 2023 |
Тема:"Фитохимично охарактеризиране на видове от род Inula, растящи в България" Дата на защита: 26.07.2022 г. |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Година на зачисляване | Година на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Мартин Равуцов проф. дхн Владимир Димитров |
Органична химия | ОСС | 2013 | 2020 |
Тема:"Сулфонамид насочено орто-металиране като средство за регио- и стереоселективен синтез на мултифункционални ароматни съединения" Дата на защита: 16.03.2021 г. |
||||
Александра Милева проф. дхн Таня Цончева |
Органична химия | ОРММ | 2016 | 2020 |
Тема:"Разработване на нови металооксидни катализатори с приложение в алтернативните енергийни източници и екологията" Дата на защита: 18.02.2021 г. |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Година на зачисляване | Година на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Христина Лазарова проф. д-р Маргарита Попова |
Органична химия | ОРММ | 2020 | 2023 |
Тема:"Разработване на екологични катализатори за получаване на ценни химикали и горива чрез оползотворяване на биомаса" Дата на защита: 27.10.2021 г. |
||||
ас. Боряна Якимова проф. дхн Иванка Стойнева |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активните вещества | ХБПЕ | ||
Тема:"Дизайн и синтез на биологично активни пептиди като потенциални инхибитори на ангиотензин превръщащия ензим ACE I" Дата на защита: 22.06.2021 г. |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Година на зачисляване | Година на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Силвия Христова проф. дн Л. Антонов |
Органична химия | ОСС | 2017 | 2020 |
Тема:"Тавтомерията като елементарен механизъм за пренос на сигнал при молекулните устройства" Дата на защита: 16.09.2020 |
||||
Жанина Петкова проф. дхн В. Димитров |
Органична химия | ОСС | 2011 | 2014 |
Тема:"Разработване на синтетични подходи за получаване на хирални и биологично активни съединения" Дата на защита: 17.12.2020 |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Година на зачисляване | Година на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Красимира Дикова проф. дн В. Димитров; доц. д-р К. Костова |
Органична химия | ОСС | 2016 | 2020 |
Тема:"Синтез и приложение на хирални аминобензилнафтоли" Дата на защита: 06.10.2020 |
||||
Ирена Загранярска доц. д-р К. Костова; проф. дн В. Димитров |
Органична химия | ОСС | 2016 | 2020 |
Тема:"Стереоселективен синтез и приложение на хирални аминоалкохоли за енантиоселективно формиране на C-C връзка" Дата на защита: 08.10.2020 |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | Дата на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Мелиха Алиосман доц. д-р В. Мантарева |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активните вещества | ХБПЕ | 01.01.2014 | 31.12.2017 |
Тема:"Zn (II) – фталоцианинови комплекси с аминокиселини като заместители за фотодинамични приложения" Дата на защита: 19.07.2019 |
||||
Ивайло Славчев проф. дхн В. Димитров |
Органична химия | ОСС | 01.10.2014 | 07.07.2019 |
Тема:"Разработване на синтетични подходи за получаване на биологично активни съединения" Дата на защита: 04.11.2019 |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | Дата на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Надежда Костова доц. д-р В. Христов |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активните вещества | ХПВ | 20.06.2007 | 20.06.2010 |
Тема:"Алкалоиден състав на видове от род Senecio" Дата на защита: 01.03.2019 |
||||
Радостина Иванова проф. дн Т. Цончева |
Органична химия | ОРММ | 10.07.2017 | 25.10.2018 |
Тема:"Многокомпонентни наноструктурирани катализатори на основата на мезопорести цериев и титанов оксиди: Получаване, характеризиране и каталитични свойства в реакция на пълно окисление на етилацетат" Дата на защита: 29.01.2019 |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | Дата на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Йордан Георгиев доц. д-р М. Крачанова |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активните вещества | БАВ | 01.08.2013 | 31.07.2016 |
Тема:"Изучаване на структурата и имуномодулиращия потенциал на киселите хетерополизахариди от пектинов тип в българските лечебни растения" Дата на защита: 09.03.2018 |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Година на зачисляване | Година на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Ивалина Трендафилова проф. д-р М. Попова |
Органична химия | ОРММ | 01.11.2017 | 25.10.2018 |
Тема:"Разработване на нови модифицирани мезопорести силикатни нанокомпозити за контролирано доставяне на лекарствени вещества" Дата на защита: 20.12.2018 |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | Дата на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Яна Николова проф. дхн В. Димитров; доц. д-р Г. Добриков |
Органична химия | ОСС | 01.10.2012 | 01.10.2015 |
Тема:"Синтез на многофункционални органични съединения с потенциална биологична активност" Дата на защита: 14.06.2017 |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | Дата на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Манол Огнянов доц. д-р М. Крачанова; проф. дхн Св. Симова |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активните вещества | БАВ | 01.01.2011 | 31.12.2013 |
Тема:"Получаване и ензимна модификация на биологично активни пектинови полизахариди" Дата на защита: 22.06.2016 |
||||
Мирослав Дангалов проф. д-р Н. Василев; доц. д-р П. Петров |
Органична химия | ОСС | 01.09.2012 | 01.09.2015 |
Тема:"Синтез и изследване на молекулна структура и динамика на паладиеви комплекси на азот-хетероциклени карбени" Дата на защита: 25.07.2016 |
||||
Мариана Каменова-Начева проф. дхн В. Димитров |
Органична химия | ОСС | 01.01.2004 | 01.01.2007 |
Тема:"Полифункционални аминоалкохоли и техни аналози – синтез, абсолютна конфигурация и приложение" Дата на защита: 27.09.2016 |
||||
Иванка Стойчева доц. д-р Т. Будинова |
Технология на природните и синтетичните горива | ХТГ | 01.01.2010 | 30.09.2016 |
Тема:"Синтез на въглеродни материали на базата на органични съединения" Дата на защита: 14.12.2016 |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | Дата на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Мая Маринова доц. д-р К. Костова; проф. дхн В. Димитров |
Органична химия | ОСС | 01.07.2013 | 01.04.2016 |
Тема:"Синтетична стратегия за получаване на съединения с централна и осева хиралност с приложение в асиметричния синтез" Дата на защита: 17.06.2016 |
||||
Изабела Генова проф. дн Т. Цончева |
Нефтохимия и нефтохимичен синтез | ОРММ | 01.06.2015 | 01.06.2016 |
Тема:"Изследване на възможностите за контрол на дизайна на нанесени върху порести носители метал/металооксидни катализатори за разлагане на метанол с оглед използването му като носител на водород" Дата на защита: 08.09.2016 |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | Дата на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Вера Гешева доц. д-р К. Идакиева; доц. д-р А. Чорбанов |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активни вещества | ХБПЕ | 01.01.2011 | 01.10.2014 |
Тема:"Биологична активност на хемоцианини от гастроподни организми" Дата на защита: 21.01.2015 |
||||
Юлиана Райнова доц. д-р К. Идакиева |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активни вещества | ХБПЕ | 01.10.2011 | 01.10.2014 |
Тема:"Структура и биологична активност на кислород-пренасящи протеини от безгръбначни" Дата на защита: 29.01.2015 |
||||
Глория Исса проф. дн Т. Цончева |
Органична химия | ОРММ | 01.01.2012 | 31.12.2014 |
Тема:"Каталитично отстраняване на токсични емисии чрез използване на наноразмерни мултикомпонентни металооксидни композити" Дата на защита: 16.03.2015 |
||||
Адриана Славова-Казакова доц. д-р В. Кънчева |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активните вещества | ХЛ | 01.01.2010 | 31.12.2012 |
Тема:"Кинетика и механизъм на липидното окисление в присъствие на моно- и бифенилни съединения самостоятелно и в смеси" Дата на защита: 14.05.2015 |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Дата на зачисляване | Дата на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Драгомир Динчев проф. дхн И. Костова |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активните вещества | ХПВ | 12.05.1997 | 13.03.2002 |
Тема:"Химично изследване на стероидни сапонини и флавоноиди в Tribulus terrestris L." Дата на защита: 12.05.2015 |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Година на зачисляване | Година на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Ангел Конакчиев доц. д-р М. Тодорова |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активни вещества | ХПВ | 12.03.1996 | 22.03.1999 |
Тема:"Етерични масла от сортове Lavandula angustifolia Mill. и видове от род Achillea L." Дата на защита: 09.12.2015 |
Докторант / Ръководител | Специалност | Лаборатория | Година на зачисляване | Година на отчисляване |
---|---|---|---|---|
Людмила Велкова проф. д-р П. Долашка |
Биоорганична химия, химия на природните и физиологично активни вещества | ХБПЕ | 2009 | 2012 |
Тема:"Структура и функции на въглехидратните вериги на хемоцианин, изолиран от морски охлюв Rapana venosa" |